14.113 Porovnateľná nezávislá cena - komodita
Ing. Alena Zábojová
Zadanie:
Slovenská spoločnosť obchoduje s viacerými poľnohospodárskymi produktmi, ktoré však predáva len iným závislým obchodným spoločnostiam.

Za akých podmienok dovoľuje smernica OECD použitie ocenenia kontrolovaných transakcií pomocou kótovanej ceny na komoditnej burze?
Odpoveď:
Na základe projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) – čo v podstate predstavuje „boj proti” narúšaniu základu dane a presunu ziskov, bola smernica OECD o transferovom oceňovaní (posledné znenie z roku 2017) v kapitole II – Tradičné transakčné metódy doplnená aj o metódu porovnateľnej nekontrolovanej ceny založenej na využití kótovanej ceny na burze.
Komodita predstavuje fyzický produkt, pri ktorom je „kótovaná cena” použitá ako referenčná nezávislá cena v príslušnom odvetví.
Medzi najznámejšie komodity možno zaradiť:
- - Produkty poľnohospodárstva - ako napr.: pšenica, kukurica, kakao, kávové bôby, bavlna, vlna, cukor, hovädzie, bravčové mäso.
- - Nerastné suroviny – ako napr. drahé kovy (zlato, platina).
- - Energetické suroviny – ako napr. ropa, zemný plyn, urán.
- - Priemyselné produkty – ako napr. kovy ( meď, olovo, zinok, nikel, hliník...), benzín.
Kótovaná cena – je cena stanovená na medzinárodnej alebo domácej komoditnej burze v príslušnom odvetví.
Kótovanú komoditnú cenu možno využiť ako „nezávislú trhovú cenu”, avšak je potrebné zabezpečiť porovnateľnosť a vhodné úpravy.
Porovnateľnosť relevantných charakteristík kontrolovaných a nekontrolovaných transakcií, ako sú napr.: fyzikálne vlastnosti, kvalita, zmluvné podmienky transakcie, ako napr. objem, dĺžka kontraktu, poskytnuté zľavy, dátum úhrady, čas a podmienky dodania, doprava, poistenie, kurzové…